Sekundær navigation


Højt spil med fremtidens ledelsesressource

Undersøgelsen tyder  på, at der bliver spillet højt spil med fremtidens lederressourcer. For kommer problemer og belastninger i lederjobbets første år til at overskygge glæden og de positive udfordringer, risikerer kommunen at tabe en stor del af sin talentmasse på gulvet. Dels vil det blive sværere at rekruttere og fastholde nye ledere. Dels vil de nye ledere ikke få mulighed for at udvikle og udfolde deres fulde potentiale som ledere.

Erfaringer fra det virkelige liv

God ledelse er afgørende for, at en kommune kan løse sine opgaver og levere en ordentlig service til borgerne. Det gælder lige fra kommunaldirektøren og hele vejen ud til de ledere, der har den mest direkte kontakt med frontmedarbejdere og brugere. Det er tolv af disse mellem- eller institutionsledere, der har bidraget med deres erfaringer i denne undersøgelse af udfordringerne i det første lederjob.

Vi ved fra andre undersøgelser og fra ledelseslitteraturen, at debuten som leder ofte er vanskelig. Denne undersøgelse sætter fokus på, hvordan den første tid opleves i en institution eller en rådhusforvaltning i en dansk kommune anno 2005.

Inspiration til ledernes omverden

Undersøgelsens formål er derfor at afdække ”snublestenene” på første del af nye lederes vej og dermed anvise, hvor der er behov for at sætte ind med fx bedre information og mere effektiv støtte.

Ledernes omverden må tage affære

Denne rapport er således først og fremmest henvendt til alle dem i ledernes omverden, der har ansvar for at rekruttere, støtte, coache, sparre, undervise - og lede – de nye ledere. Det vil bl.a. sige lederens chef og lederkolleger samt personaleafdelinger og –konsulenter.

Hovedvægten i rapporten er derfor lagt på, hvordan disse grupper på forskellig vis kan lette vejen for de nye ledere. Rapporten er tænkt som en første inspiration til denne opgave. Den anviser ikke præcist, hvordan de enkelte initiativer kan gennemføres – eller hvad det vil kræve.

Projektet er gennemført af Væksthus for ledelse, der et samarbejde om offentlig ledelse mellem KL, Amtsrådsforeningen og KTO. Det er nummer to i en serie af projekter, hvor det første satte fokus på kernekompetencer hos succesfulde ledere. Den fælles baggrund for projekterne er udsigten til en omfattende udskiftning på de kommunale lederposter i de kommende år. Dels fordi halvdelen af lederne nærmer sig pensionsalderen, dels fordi opgave- og strukturreformen typisk vil medføre en større rokade på lederposterne.

Sådan er rapporten bygget op

Rapporten opdeler de nye lederes vej ind i lederjobbet i tre strækninger:

1. Rekrutteringen og forberedelsen af den nye leder til jobbet.
2. Den svære begyndelse, hvor lederen skal finde sig til rette i sin nye rolle.
3. Når hverdagen melder sig – og med den en række uventede udfordringer.

For hver strækning præsenteres dels ledernes gode og dårlige erfaringer, dels en række muligheder for at hjælpe lederne bedre på vej.

På næste side er de nye lederes udfordringer og en række af mulighederne for at lette deres vej sammenfattet i et skema.






Væksthus for ledelse , Weidekampsgade 10 , 2300 København S , Tlf. 22 43 11 00 , E-mail info@lederweb.dk
Luk vindue

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes

Et tip om denne side er sendt til den angivne e-mail.

Anmeld upassende kommentar

Vil du anmelde denne kommentar?


Der vil blive sendt en mail til moderator, der vil tage stilling til anmeldelsen

Din anmeldelse er modtaget og vil blive behandlet snarest

Kontakt os

Hvis du har tilføjelser eller ideer til ord, så send dem til os.

Felter markeret med * skal udfyldes

Din kommentar er sendt.
Tak for din henvendelse.